Klimaat in Tibet: Hoe is het klimaat op het Tibetaanse plateau

  • Eric
  • Laatst bijgewerkt : 06-11-2026

Het klimaat op het Tibetaanse plateau is koud en typisch voor een hooggelegen plateauklimaat. Tibetanen noemen Tibet 'Het Land van de Sneeuw'. Tibet is enorm groot, met grote klimaatverschillen tussen de verschillende regio's, en het klimaat is over het algemeen droog. Het grootste deel van het jaar krijgt Tibet slechts een gemiddelde jaarlijkse neerslag (regen en sneeuw) van ongeveer 460 mm, en veel van deze neerslag valt tijdens de zomermaanden van mei tot september.

Over het algemeen is het klimaat in West-Tibet (Ngari) en Noord-Tibet (Nagqu) koud en droog; terwijl het klimaat in Oost-Tibet (Chamdo) en Zuid-Tibet (Lhoka/Shannan) gematigd en vochtig is. Tibet heeft duidelijke verticale klimaatzones.

Voor reizigers is de beste tijd om Tibet te bezoeken in de lente en zomer, specifiek van april tot oktober, hoewel je sommige delen van Tibet het hele jaar door kunt bezoeken. Hier vind je zeer gedetailleerde klimaatinformatie, inclusief het weer op populaire toeristische bestemmingen.

Inhoudsopgave

Kenmerkende eigenschappen van het Tibetaanse klimaat

Het klimaat en de weersomstandigheden in Tibet vertonen enkele kenmerkende eigenschappen die je zelden zult ervaren op plaatsen met dezelfde breedtegraad als Tibet. Deze kenmerken zijn onder andere:

1. Tibet heeft een streng, droog, continentaal klimaat

Het Tibetaanse plateau wordt begrensd door twee enorme bergketens, namelijk: de Himalaya in het zuiden en zuidwesten en de Tanggula-bergketen in het noorden. Gekarakteriseerd door sterke winden, een ijle en lage luchtvochtigheid, is het Tibetaanse plateau sterk blootgesteld aan koude arctische lucht. Daarom heeft de Qiangtang-regio geen bomen of grote landbouwgebieden. Je zult hier dus graslanden zien, die bijna twee derde van het totale oppervlak van Tibet beslaan. Het strekt zich uit over bijna 1.600 kilometer en kenmerkt zich door uitgestrekte hoogvlaktes en enorme meren.

Tibet wordt ook nauwelijks bereikt door de tropische luchtstromen uit het zuiden vanwege de barrière van de Himalaya. Hierdoor krijgt het minimale regenval gedurende het jaar, omdat de Himalaya de regenwolken uit de Indische Oceaan en het Indiase subcontinent tegenhoudt.

2. Lage luchtdruk en dunne lucht

Het Tibetaanse plateau is een hooggelegen gebied met een gemiddelde hoogte van meer dan 4.000 meter. Dus, wanneer je Tibet bezoekt, kun je je misschien een beetje ongemakkelijk voelen door de ijle lucht. Dit is een veelvoorkomend symptoom van hoogteziekte bij de meeste mensen. Symptomen zijn onder andere hoofdpijn, braken, slaapproblemen, duizeligheid, vermoeidheid en kortademigheid. Maak je geen zorgen, want dit verdwijnt meestal binnen twee dagen nadat je lichaam zich heeft aangepast aan de hooggelegen omstandigheden.

3. Grote temperatuurverschillen tussen dag en nacht

De temperatuur kan sterk variëren tussen overdag en 's nachts, met een verschil van 15 tot 20°C. In Lhasa kan de maximale dagtemperatuur in de zomer bijvoorbeeld 30°C bereiken, maar 's nachts en in de vroege ochtend kan deze dalen tot 10°C. Naarmate de temperatuur daalt, moeten de lokale bewoners hun mouwen weer aandoen, en ervaren ze de wisseling van alle vier de seizoenen binnen één dag.

4. Sterke zonnestraling

De zonnestraling is zeer sterk in Tibet. Dit is begrijpelijk gezien de extreem hoge hoogte. In vergelijking met andere plaatsen op dezelfde breedtegraad, krijgt Tibet meer dan twee keer zoveel zonnestraling. Om jezelf te beschermen tegen extreme UV-straling, moet je een zonnebril, een zonnehoed en zonnebrandcrème meenemen om zonnebrand en andere schadelijke effecten van te veel UV-blootstelling te voorkomen.

5. Duidelijk onderscheid tussen nat en droog seizoen

Het regenseizoen is zeer duidelijk in Tibet, beginnend in april en mei in Oost-Tibet (districten Zayu en Mêdog). Daarna trekt het regenseizoen geleidelijk naar het midden (regio's Lhasa en Shigatse). Tegen juli is heel Tibet getroffen door het regenseizoen. Bovendien valt ongeveer 90% van de neerslag tussen mei en september. Als je Tibet tijdens deze maanden bezoekt, zul je verrast zijn door het feit dat de meeste regen 's nachts valt.

Klimaatgrafiek van Tibet
Klimaatgrafiek van Tibet

Weersomstandigheden op toeristische bestemmingen

Als je door Tibet reist, ben je misschien geïnteresseerd in de weersomstandigheden van de toeristische plekken die vaak bezocht worden in Tibet.

1. Klimaat in Lhasa

Lhasa is de meest bezochte plek in Tibet, als de hoofdstad van Tibet. Het ligt op een hoogte van 3.500 meter (11.500 voet) boven de zeespiegel. Het wordt ook wel 'de stad van het zonlicht' genoemd vanwege de overvloedige zonneschijn die het het hele jaar door krijgt. In feite heeft het bijna 3.021 uren zonneschijn per jaar, vergeleken met de Sichuan- en Taipei-bekkens die slechts 1.000 uren zonneschijn per jaar krijgen.

De zomer in Lhasa is ook mild met koude nachten. Tijdens de winter zijn de nachten ijskoud, maar het is nog steeds warm overdag. Op een winternacht heb je meer kans om de sterrenhemel te zien. Soms valt er lichte sneeuw.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) -1.8 1.1 4.4 8.0 12.2 15.9
Max. Temp. (°C) 6.7 9.1 12.1 15.5 19.5 22.7
Min. Temp. (°C) -10.2 -6.8 -3.2 0.6 4.9 9.2
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 15.9 15.1 13.3 8.6 3.0 -0.8
Max. Temp. (°C) 21.8 20.9 19.5 16.2 11.4 7.6
Min. Temp. (°C) 10.0 9.3 7.3 1.1 -5.3 -9.2

De beste maanden om Lhasa te bezoeken zijn mei, juni, september en oktober. Juli en augustus zijn de natste maanden, maar het regent voornamelijk 's nachts, dus je reisplannen worden niet beïnvloed. Bovendien heeft Lhasa een relatief mild klimaat het hele jaar door. Het is niet te koud in de winter en niet te heet in de zomer. Lhasa is dus een perfecte bestemming om het hele jaar door te bezoeken.

Norbulingka-paleis
Norbulingka-paleis in de zomer

2. Klimaat op het Everest Base Camp

De beste plek om een helderder uitzicht op Mount Everest – de hoogste berg ter wereld – te hebben, is bij het Everest Base Camp (EBC). Het ligt in het westen van het Tibetaanse plateau en behoort tot de prefectuur Shigatse. Het ligt aan de rand van het Indiase subcontinent, en wordt dus nog steeds beïnvloed door de Indiase moesson, die wolken en vocht brengt tijdens de maanden juni tot augustus. De koude maanden op Everest zijn van december tot januari.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) -7.9 -5.4 -1.8 2.5 6.9 11.1
Max. Temp. (°C) 0.8 2.7 6.0 10.0 14.2 17.9
Min. Temp. (°C) -16.5 -13.5 -9.6 -4.9 -0.3 4.4
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 11.9 11.1 9.1 3.6 -2.8 -6.8
Max. Temp. (°C) 17.9 16.9 15.3 10.7 5.4 1.8
Min. Temp. (°C) 5.9 5.5 2.9 -3.5 -11.0 -15.4

Dus, als je een trekkingtocht wilt maken aan de voet van Mount Everest, moet je de natste en koudste maanden vermijden. Dit betekent dat de beste tijd om EBC te bezoeken van april tot mei en van september tot november is. Tijdens deze maanden is het klimaat gematigd.

Everest Base Camp
Uitzicht op Mount Everest vanaf het Everest Base Camp.

3. Klimaat in Shigatse

Net als het klimaat in Lhasa, heeft Shigatse – de op een na grootste stad van Tibet – duidelijk afgebakende natte en droge seizoenen. Januari en februari zijn de droogste maanden van het jaar. Shigatse ligt iets hoger dan Lhasa en is dichter bij de Himalaya dan Lhasa. Het heeft een semi-aride en ruwer weer dan Lhasa.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) -3.7 -0.8 2.8 7.2 11.0 14.9
Max. Temp. (°C) 5.6 7.9 10.9 15.2 18.9 22.2
Min. Temp. (°C) -13.0 -9.4 -5.3 -0.7 3.2 7.6
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 14.7 13.9 12.1 6.9 1.0 -2.5
Max. Temp. (°C) 20.8 19.7 18.5 15.1 10.3 7.0
Min. Temp. (°C) 8.7 8.1 5.7 -1.2 -8.3 -12.0

De beste maanden om Shigatse te bezoeken zijn van april tot november, aangezien de temperaturen tijdens deze maanden redelijk stabiel zijn. De beste tijd voor trekkingtochten hier is van april tot mei, en van september tot oktober. Toch kun je Shigatse het hele jaar door bezoeken.

Tashilhunpo-klooster
Tashilhunpo-klooster in Shigatse.

4. Klimaat in de regio Mount Kailash en Manasarovar

Mount Kailash en Lake Manasarovar worden vaak bezocht door pelgrims en toeristen omdat deze twee plaatsen als heilig worden beschouwd door verschillende religies – boeddhisten, hindoes, jains en bon. Deze twee plaatsen liggen dicht bij elkaar en bevinden zich allemaal in de prefectuur Ngari.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) -9.7 -8.5 -5.1 -0.9 2.5 6.8
Max. Temp. (°C) -3.8 -2.7 0.2 5.7 9.6 13.5
Min. Temp. (°C) -15.6 -14.2 -10.3 -7.4 -4.6 0.1
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 8.3 8.0 5.0 -0.9 -5.8 -8.2
Max. Temp. (°C) 13.8 13.2 10.8 5.9 0.6 -2.0
Min. Temp. (°C) 2.9 2.8 -0.8 -7.7 -12.1 -14.4

De beste tijd om Mount Kailash te bezoeken is in de lente en herfst, buiten het regenseizoen van juni, juli en augustus, om modderige wegen en mistig weer te vermijden.

De populaire maanden voor trekking rond Mount Kailash zijn van juli tot augustus. Tijdens deze periode zul je warmere temperaturen ervaren en zie je bloeiende bloemen langs de weg. Bovendien zijn de dagen langer tijdens deze periode met warmere zonneschijn.

De periode van september tot oktober biedt ook een uitstekende tijd voor trekking met een heldere hemel, meer zuurstof en hogere temperaturen. Je kunt je bezoek aan Mount Kailash ook plannen tijdens het Saga Dawa-festival, wanneer veel pelgrims uit heel Azië en Tibet komen om de Kora rond Mount Kailash te doen.

Mount Kailash
Heilige Mount Kailash

5. Klimaat in Tsedang (Centraal-Tibet)

Tsedang ligt net ten zuiden van Lhasa en het weer daar is mild met warmere temperaturen. Deze plek staat bekend als de 'Wieg van de Tibetaanse beschaving'. Lhoka is het oude land dat langs de benedenloop van de Yarlung Tsangpo-rivier ligt. Dit gebied wordt begrensd door Shigatse in het westen en Lhasa in het noorden, Nyingchi in het oosten en India en Bhutan in het zuiden.

Het jaar wordt gekenmerkt door vier duidelijke seizoenen, met grote temperatuurverschillen tussen dag en nacht. In de zomer valt de regen voornamelijk 's nachts, en is het vaak helder in de ochtend. Shannan heeft een plateau-temperatuur semi-aride moessonklimaat, met duidelijke onderscheidingen tussen droge en natte seizoenen het hele jaar door.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) 3 6 7.5 10 12 17.5
Max. Temp. (°C) 10 12 15 17 19 25
Min. Temp. (°C) -7.0 -6  0 3 5 10
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 18 16.5 14 9.5 2 -3
Max. Temp. (°C) 25 22 20 17 8 2
Min. Temp. (°C) 11 11 8 2 -4 -8

De beste tijd om Lhoka te bezoeken is van juni tot augustus. De temperatuur in Lhoka en de rest van Tsedang (de verzamelplaats van toeristen in Lhoka) is milder dan die van Lhasa omdat het in een rivierdal ligt, wat het gebied geschikt maakt voor bezoeken het hele jaar door.

Yumbulakang-paleis
Yumbulakang-paleis in Tsedang

6. Klimaat in Nyingchi (Oost-Tibet)

Nyingchi wordt beschouwd als de laagste regio van het Tibetaanse plateau met een gemiddelde hoogte van 3.000 meter. Geclassificeerd als een warm en gematigd zone in Tibet, is Nyingchi rijk aan regenval met een gemiddelde jaarlijkse regenval van ongeveer 650 millimeter. Het staat bekend om zijn warme en milde klimaat.

Maand Januari Februari Maart April Mei Juni
Gem. Temp. (°C) 1.3 3.4 6.7 9.6 12.8 15.7
Max. Temp. (°C) 8.1 9.7 13.3 16.3 19.0 21.4
Min. Temp. (°C) -5.5 -2.9 0.1 3.0 6.6 10.1
Maand Juli Augustus September Oktober November December
Gem. Temp. (°C) 17.5 16.5 14.9 11.1 6.0 2.5
Max. Temp. (°C) 22.0 22.3 20.5 17.4 13.1 9.6
Min. Temp. (°C) 13.0 10.8 9.4 4.8 -1.0 -4.6

De beste tijd om Nyingchi te bezoeken is in de lente en herfst. De lente duurt van maart tot begin mei, met aangenaam en warm weer. Van eind maart tot half april staat Nyingchi in volle bloei met perzikbloesems, wat een adembenemend uitzicht oplevert. Tijdens de herfst kleurt Nyingchi goud met alle bomen die hun zomerbladeren laten vallen. Het hele omliggende gebied wordt bedekt met bladeren en het uitzicht wordt versterkt door besneeuwde bergen. Nyingchi kan ook het hele jaar door bezocht worden.

Nyingchi
Perzikbloesems in Nyingchi

Hoog- en laagseizoen in het toerisme in Tibet

Zoals hierboven vermeld, is de beste tijd om Tibet te bezoeken van april tot oktober. Dus vanaf april stromen steeds meer binnenlandse en internationale toeristen naar de belangrijkste toeristische plekken in Tibet. Het hoogseizoen voor toerisme is van juli tot september.

De voordelen van reizen tijdens het hoogseizoen zijn comfortabel, warm en mild weer. Bovendien zijn de zuurstofniveaus hoger tijdens deze periode van het jaar. Daarnaast zijn alle belangrijke attracties en toeristische plekken open.

Het laagseizoen voor reizen is van november tot januari. Tijdens deze periode zijn sommige toeristische plekken gesloten, zoals Lake Namtso, Mount Kailash, enz. Als je echter van Lhasa naar Kathmandu reist via de Friendship Highway, is de winter nog steeds een goede tijd om te gaan.

Tijdens het laagseizoen voor toerisme kun je genieten van gratis attracties, kortingen op vervoer, accommodaties, vluchten, minder drukte, enz. De gemiddelde temperatuur in de winter in Lhasa is 9,5°C en je zult veel zonneschijn overdag ervaren. Neem contact op met onze reisadviseurs voor actuele informatie.

Conclusie:

Tibet is een uitgestrekt en groot land met een variabel klimaat van regio tot regio. De beste tijd om Tibet te bezoeken hangt dus af van waar je naartoe wilt en wat je wilt zien. Lhasa, Shigatse, Lhoka en Nyingchi kunnen het hele jaar door bezocht worden vanwege het milde klimaat. Maar Ngari (waar Mount Kailash en Lake Manasarovar liggen) is niet aan te raden tijdens de winter, van november tot maart, vanwege het strenge klimaat.

Het EBC wordt aanbevolen om te bezoeken van april tot mei en van september tot november voor een helderder uitzicht op Mount Everest; Mount Kailash wordt aanbevolen om te bezoeken van september tot oktober vanwege het mooie weer en de relatief hogere temperatuur in dat gebied; terwijl Nyingchi wordt aanbevolen om te bezoeken in de lente en herfst vanwege het prachtige landschap van perzikbloesems.

En natuurlijk, wanneer je komt, hangt volledig af van je planning; zelfs als je voorkeur niet op de aanbevolen lijst staat, kunnen we je reis nog steeds regelen. We bieden diverse Tibet groepstourpakketten met meerdere vertrekdata voor je keuze. Als je iets onduidelijk vindt, neem dan gerust contact met ons op.

Stel hieronder een korte vraag
of E-mail ons

Misschien vindt u dit interessant